Sağlıklı Armutlu Kaplıcaları

Yalova Armutlu Kaplıcaları

Yalova İl merkezine 51 km mesafede olan kaplıca, Armutlu İlçe Merkezi’nin 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Türkiye’nin 1. derece önemli ve öncelikli kaplıcalarından olan Armutlu  Kaplıcaları, çevresi ağaç ve makilerle kaplı bir vadide, dere yatağı boyuna sıralanmış çok sayıda kaynaktan oluşmaktadır. Armutlu kaplıcalarında suyun sıcaklığı 57 730C, ph değerleri 6,2 – 6,5, akış hızı ise 10 lt/sn dir. Kaynakların en önemlileri Küpeli ve Hamam kaynaklarıdır.  Bu bölgede halen 250 yataklı nitelikli bir otel ve bu otele ait lokanta, Türk Hamam’ı ve aquaterm (havuz ) bulunmaktadır.

Armutlu Kaplıcaları
Armutlu Kaplıcaları

Kaplıca suları kimyasal sınıflandırma bakımından sülfatlı, bikarbonatlı, klorürlü, kalsiyumlu, sodyumlu ve karbondioksitli bir bileşime sahiptir. Kaynaklarda mineral miktarı 2100–2421 mg. arasındadır. Banyo ve içme kürlerine

uygundur. Kaplıca’da kaynak emniyeti sağlanmıştır. Gerek kaynak çevresi, gerekse deniz kıyısı yeni yerleşmeler ve gelişmelere uygundur. Kaplıca çevresi maki ve zeytin ağaçları ile kaplıdır.

Kaynak suları banyo, içme ve çamur olarak uygulandığı gibi, sudan çıkan gazları teneffüs etme yoluyla da uygulanır. Armutlu kaplıcaları,  radyoaktivitesi yüksek kaplıcalar sınıfına girmektedir.(1.04 milimikroküri/lt). Kaplıcalar kabin işletmesinde, asidin vücuttan atılmasında, sinirler üzerinde, iltihabi hastalıklarda ve kadın hastalıklarında, mide ve bağırsak hastalıklarında, yaraların iyileşmesinde, karaciğerin düzenli çalışmasında, hormonların iyileşmesinde ve idrar söktürücü olarak yararlıdır. Radyoaktivitenin iyi gelmediği hastalıklar ise kanser, akciğer veremi, mikris (gut) kanda zehirlenmeye yol açan müzmin böbrek hastalıkları ve ilerlemiş kalp hastalıklarıdır.

Armutlu Kaplıcaları Ulaşım 

Armutlu ve Yalova –Çınarcık yönlerinden asfalt yolla sağlanır. Armutlu ilçesine yaz aylarında düzenli olarak İstanbul Yenikapı’ dan deniz otobüsleriyle saat başı ulaşım sağlanmaktadır.

 

Bunun dışında Yalova İl Merkezi’nden ve Gemlik İlçesi’nden düzenli Belediye otobüs seferleri yapılmakta olup kara yoluyla ulaşım yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

İstanbul’a 200 km. Ankara’ya 660 km ve Bursa’ya ise 70 km’ dir. En yakın havaalanı İstanbul ve Bursa’da yer almaktadır.

TERMAL SUYUN İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

1 Boyun, bel , kalça ve diz kireçlenmeleri

2 Boyun ve bel fıtıkları

3 Mekanik tipte kronik bel ağrıları

4 Sportif yaralanmalar, tendinitler

5 Kronik artritler (Romatoid artrit, Ankilozan spondilit)

6 Kas romatizması (Fibromiyalji)

7 Felç rehabilitasyonu

8 Diabetik nevraljiler

9 Dolaşım bozuklukları

10 Diz, kalça protez ameliyat sonrası

11 Ortopedik sekeller

12 Sportif yaralanmalar

13 Osteoporoz

14 Kronik idrar yolu iltihapları ve taşları

15 Sindirim sistemi hastalıkları (içme olarak da kullanılır)

16  Genel yorgunluk

17  Buhar soluma ile bazı solunum sistemi hastalıkları

18  Vücutta eser miktarda bulunan minerallerin eksikliği

19  Çeşitli cilt hastalıkları (bazı kaplıcalarda)

Armutlu Kaplıcaları Adresi için tıklayın

Bir yanıt yazın