Şifalı Kozaklı Kaplıcası

Şifalı Kozaklı Kaplıcası

Nevşehir’de buluna Kozaklı kaplıcası  sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Nevşehir ili civarında çok sayıda içme ve kaplıca vardır. İllede kaplıca denince akla Kozaklı gelmektedir. Nevşehir´deki kaplıcaların ve içmelerin bir bölümü, gelişen turizme paralel olarak değerlendirilmeye başlamış,  bu anlamda son yıllarda önemli sayılabilecek gelişmeler göstermiştir.

Kozaklı Kaplıcası
Kozaklı Kaplıcası

Kozaklı’nın güneyinde dere yatağı boyunca, çok sayıda su kaynağı vardır. Toplam debisi 30lt/sn´ye ulaşan bu suların bir kısmı dereye karışmakta, bir bölümü ise, bir süre açıktan aktıktan sonra yeniden yer altına çekilmektedir.
Kozaklı’nın doğusunda özel idarenin eski Kozoğlu hamamı vardır. Günümüzde bu hamam, havuz taşları dışında bütünüyle yıkılmış durumdadır. Suyu az olmakla birlikte, Türkiye’nin en yüksek radyoaktif olma özelliğine sahip kaplıcalardan biri budur.
Sondajla toplanan suyun bir bölümü, yeni yapılan turistik Motellerde ve hatta son derece lüks oteller de kullanılmaktadır. Üç ayrı havuzdan birbirine akıtılarak soğutulan su banyolara ve dairelere verilmektedir. İlçe’deki belediye Kaplıcası (eski hamamının da sıcak su gereksinimi de bu kaynaklardan karşılanmaktadır. Kaplıcanın kadın ve erkek bölümlerine iki ayrı kaynaktan su gelmektedir.

Su Isısı:   27°C – 93°C

PH Değeri:   6,7 – 7

Yararlanma Şekilleri:   İçme, banyo veya buhar soluma yöntemi.

Kozaklı Kaplıcası Özellikleri

Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Kalsiyumlu, ve Radyoaktif bir bileşime sahiptir. Alman Kaplıcalar Birliği sınıflandırmasına göre A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir.

Kozaklı Kaplıcalarının Tedavi Ettiği Hastalıklar

iltihabı olmayan romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, cilt hastalıkları,  kemik, eklem ve kas hastalıkları, kronik iltihaplı kadın hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası rahatsızlıklar, damar sertliği ve mantar hastalıklarının tedavisin de başarılı sonuçlar alındığı gözlenmiştir.

Kozaklı Kaplıcası  Ulaşım

Kozaklı İç Anadolu’nun ortasında yer alan Nevşehir iline 90 km. Kayseri’ye 94 km. Kırşehir’e 84 km.ve Yozgat iline 85 km. Uzaklıktadır. Kozaklıya ulaşım Kara yolu ve demir yolu ile yapılmaktadır. Kozaklıya Kara yolu ile Ankara istikametinden gelenler Samsun istikametini takip edip Kırıkkale’den sonra Kırşehir ve Kayseri istikametini takip edip Mucur Kazasını geçtikten sonra Topaklı’dan sola dönüp 20 km. sonra Kozaklıya ulaşılır.Kayseri istikametinden gelenler Kırşehir’e Ankara istikametini takip edip Topaklı dan sağa dönüp 20 km. sonra Kozaklıya ulaşılır.

Yozgat istikametinden gelenler Şefatli ve Karahasanlı istikametini takip adip Karahasanlı’dan sola Kozaklı istikametini takip edip Kozaklıya ulaşılır veya Yozgat Boğazlıyan istikametini takip edip Boğozlıyan’dan sağa dönüp Kozaklı istikametini takip edip Kozaklıya ulaşılır. Demir yolu ile Ankara’dan Kayseri istikametine giden Tren ile Kanlıca istasyonunda inilerek Kozaklıya ulaşılır. Kozaklı kaplıcası yol tarifi için tıklayın.

Bir yanıt yazın