Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı kaplıcaları sağlıklı yaşam için önde gelen merkezlerden biridir.

KOZAKLI ;1954 yılında birbirine yakın mesafede bulunan Hamamorta, Buruncuk, Bağlıca ve Kozaklı köylerinin birleşmesi ile kurulmuştur.İlçede halen türbesi bulunan Kozoğlu adlı zat’ın kayalarla sıcak suyun etrafını çevirerek hamam yaptığı, hamamın çevre köylerin ortasında olması nedeniyle hamamorta adını aldığı türbe taşlarındaki yazıtlardan anlaşılmaktadır. Taşların üzerinde yapılan incelemeler neticesinde Kozoğlu adlı şahsın Selçuklular devrinde yaşadığı ilçenin adının ise bu zat’tan geldiği rivayet edilmektedir.

Kozaklı Kaplıcaları
Kozaklı Kaplıcaları

 

 

 

 

 

 

Kozaklı Kaplıcaları Konumu

Kaplıca alanı Nevşehir İli Kozaklı İlçesi içerisinde, Kayseri – Ankara karayolunun 50. km. sinin 23 km. kuzeyinde bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları

Havayolu ulaşımı Kozaklı İlçesine 110 km. mesafedeki Nevşehir Tuz Köyü sivil havaalanı ve 95 km. mesafedeki sivil uçuşlara da açık olan Kayseri askeri havaalanı ile sağlanmaktadır.

Yükseklik:Denizden yüksekliği 950 m. dir.

İklim Özellikleri

Alanda tipik kara iklimi hakimdir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri

Termal su romatizma, kan dolaşımı, solunum yolu, sinir ve sindirim hastalıkları, deri ve kalp hastalıkları, iç salgı sistemi bozuklukları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, göz ve kemik hastalıkları, kireçlenmeler ve ameliyat sonrası hastalıkların tamamına iyi gelmektedir. Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri tesis bazında ayrıca verilmiştir.

Termal Su Özellikleri

Fiziksel Özellikler

Kimyasal Özellikler

Fiziko Kimyasal Özellikler: Ph:

Sıcaklık: ºC

Kozaklı Kaplıcaları İletişim Bilgileri

Kozaklı Belediyesi
Adres: Altunsu Mah. Cumhuriyet Cad. No:44 Kozaklı / Nevşehir
Tel. No: 0 384 471 42 93
Faks No: 0 384 471 42 95
e-mail: kozaklibelediyesi@hotmail.com

Adres için tıklayın.

Bir yanıt yazın