Gazlıgölün Tarihçesi

Gazlıgölün Tarihçesi

Gazlıgölün tarihçesi noktasında efsaneye göre, Kral Midas her şeye sahip olmasına rağmen hiç çocuğu olmayan bir kralmış kral bu  duruma çok üzüldüğünden gece gündüz Allah’a yalvarıp yakarırmış bir çocuğu olması için. Nihayet  Kral Midas’ın dünyalar güzeli bir kızı olmuş Kralın kızı Suna , Genç kızlığa adım attığı yıllarda  illet bir  hastalığa yakalanmış. Bu Güzel Kızın vücudunda çıbanlar çıkmış. Bu sulu Çıbanları hiç bir hekim  iyileştirememiş. Ağrısına , sızısına ve bir türlü iyileşmeyen bu yaraların üzüntüsüne dayanamayan  güzel kız Suna ; yollara düşmüş. Dağ Tepe Demeden gezip dolaşır olmuş . Kral Midas kızını   kollamaları için peşinden gözcü yollamış. Kralın güzel kızı Afyonkarahisar toprakları içindeki Gazlıgöl mevki yakınlarına kadar gelmiş.  Tam yaz aylarında olduğu için Suna çok susamış.

Gazlıgölün tarihçesi
Gazlıgölün tarihçesi

     Biraz su içmek için su aramış.  Gazlıgöl kaplıcasının bulunduğu yerlerde Yeşilliklerle çevrili bir su görmüş. Susuzluktan kavrulan  kızcağız , çevresindeki bataklığa aldırmadan suya koşmuş. Eğilerek o çamurlu sudan kana kana  içmiş. Birde bakmış suyun deydiği yerlerde bir tatlı Gıcıklanma , bir sancı kesilmesi , bir huzur oluşmuş. Güzel kız atmış kendisini çamurlu suyun içerisine ağrıları yavaşlamış.

     Sudan çıkıp günlerdir uykusuz  ve yorgun olduğundan uzanıvermiş oraya ve derin bir uykuya dalmış . Suna uyandığında ağrılarının  kalmadığını , çıbanlarının kurumaya başladığını görmüş. O suyun yanında bir hafta kalmış. Bir hafta  Sonra çıbanları yaraları tamamen geçmiş.  Eski güzelliğine Kavuştuğunu gören  güzel Suna sevinçinden deliye dönmüş. İleride onu gözleyen gözcüler , kızın iyileştiğini anlayınca  yanına gelmişler . Suna başına gelenleri anlatmış ve saraya dönmüşler . Kızını merak edip gece  gündüz yas tutan Kral Midas , kızının bu iyileşmiş halini görünce çok sevinmiş ve kızana “Seni hangi  hekim iyileştirdi?” kızım  söyle Hekim başı yapayım demiş.

Suna’da beni hekim değil , ülkeden çıkan sıcak bir  su iyileştirdi Baba diyerek cevap vermiş. Bunun Üzerine Kral “Tez oraya bir hamam yapılsın gelen  geçen dertlilere derman dağıtır” diye ferman vermiş. Bu Kaplıcanın Frigyalılar zamanından buyana kullanıldığı sanılmaktadır.

Gazlıgöl Kaplıcaları

Gazlıgöl Kaplıcaları yukarıda tarihçeye göre zamanla halkın ilgi odağı haline gelmiştir. İşte merak edenler için Gazlıgöl kaplıcası iletişim bilgileri için tıklayın.

Bir yanıt yazın