Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk kaplıcaları Sakarya ilinin en önemli kaplıcasıdır. Selçuklular döneminden bu yana bilinen bir kür merkezi olan Kuzuluk Kaplıca suyu, her türlü mide, karaciğer, şeker, böbrek, romatizma, üst solunum yolları nörolojik depresyon vb. hastalıklar üzerinde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Kuzuluk kaplıcaları sularının iyi geldiği belirlenen rahatsızlıklar şöyledir:

Ortopedik ameliyat ve kaza sonuçlarının rehabilitasyonu

. Kan dolaşımı ve kalp hastalıkları
. Mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları ve kronik iltihapları . idrar yolları ve kadın hastalıkları
. Cilt ve deri hastalıkları
. Sinir sistemi rahatsızlıkları
. Solunum yolu hastalıkları
. Çocuk felci ve bazı çocuk hastalıkları
. Kireçlenme
. Kırık – çıkık sekeleri
. Aşırı kilolar
. Böbrek taşları
. Her türlü romatizmal hastalık

İhlas Kuzuluk Kaplıca Evleri

Kuzuluk Kaplıcaları‘nda il Özel idaresince yapımına başlanılan sağlık ve termal turizm tesisleri, 1994 yılı içinde özel sektöre devredilmiştir. 1996 yılında inşası tamamlanarak faaliyete geçen ihlas Kuzuluk Evleri, Kuzuluk Beldesi’nde bulunan tek kür merkezidir ve her birine 84 C sıcaklıkta termal şifalı su verilen 1464 devremülk dairesinden oluşmaktadır. ihlas Kuzuluk Kaplıca Evleri’nde kuaförden alış veriş merkezlerine; çocuklar için hazırlanmış oyun alanlarından zengin seçenekler sunan restaurantlara; günün her saati hizmet veren tam donanımlı Sağlık Evi’nden doğal güzelliklerle dolu yürüyüş alanlarına kadar her çeşit tatil kolaylıklarına sahiptir.

İhlas Kuzuluk Kaplıca Evleri‘nde, her yaştan herkesin yararlanabileceği zengin spor tesisleri bulunmaktadır. Futbol için iki halı saha ile bir basketbol sahası bulunan ihlas Kuzuluk Kaplıca Evleri’nde, özel olarak yapılandırılan yürüyüş ve bisiklet yolları ve bir Fitness Center da mevcut.

Dairelerin haricinde günübirlik ziyaretçilerin de faydalanabileceği bay-bayan ziyaretçiler için ayrı ayrı iki havuz mevcuttur. Havuzlardan faydalanacak konuklar için soyunma kabinleri, yeme-içme tesisleri vs. hazırlanmıştır. Tesislerde her an için görevli bir doktor bulunmaktadır.

Kaplıca Evleri’nin yanında Kuzuluk Beldesi tamamen bir tatil kasabası olmuş durumdadır. Kaplıca Evleri’nin hemen yanı başında hediyelik eşya ve tatilde gerek duyulabilecek eşyalar satan dükkanlardan oluşan bir pazar yeri mevcuttur.

ihlas Kuzuluk Kaplıca Evleri’nde dayalı döşeli dairelerde, renkli televizyondan kaliteli ve rahat mobilyalara kadar ihtiyaç duyulabilecek donanım eksiksiz olarak mevcuttur. Modern mutfağı, yatak ve oturma odaları, şifalı kaplıca sularından yararlanılabilmesi için özel olarak tasarlanan geniş banyosu ile ihlas Kuzuluk Kaplıca Evleri, doğayla iç içe bir konfor sunmaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları Kaynak Suları

Kuzuluk Maden Suyu:

Litresinde 1 gramdan fazla serbest karbondioksit gazı bulunan bu suyun litresindeki maddeler toplamı 5 gramdır. Su kalevi bikarbonatl1 sular sımfma girmektedir. Ayrıca 27 miligram bromür iyonu bulunmaktadır. Radyoaktivitesi 8,6 Eman’dır.

Kovuk Madensuyu :

Tamamen Kuzuluk maden suyuna benzemektedir.

Soğuk Gazlı Su

Serbest karbondioksit gaz oranınca zengin oligometalik bromlu maden suyudur.

Gencer Suyu

Litresinde 2,3 gram kuru madde bulunan su kalevi karbonatlarca zengin sıcak bir sudur. Bromür iyon u içermektedir. Ağnl1 hastalıklara karşı iyi gelmektedir.

Gündüz Suyu:

Bir önceki kaynaktan bir farkı yoktur. Yalnızca daha sıcaktır. Reaksiyonu kalevidir ve bir miktar karbonat iyon u içermektedir. Yerinde oksijenli su adı verilen su özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Halk Hamamı Kaynağı:

Gencer suyuna benzemekte ise de kükürtlü hidrojen bulundurmasıyla bundan ayrılır.

4 Numaralı Kaynak:

Su 37 derece sıcaklıkta hafif asit karbonikli sudur. Litrede erimiş madde miktarı 1,8 gramdır.

Göz Suyu:

Kuzuluk göz suyu kükürtlü hidrojenli ve karbondioksit gazınca zengin bir sudur. Sıcaklığı 25 derecedir.

Taş Kaynağı:

Kalevi karbonatlı, orta derecede asit karbonikli bir sudur. Bromür ve iyodür bulunmasıyla diğer sulardan ayılır.

Tepe Çamuru :

42 derece sıcakl1kta olan bu su bromürce zengin kalevi karbonatlı sulardandır. Radyoaktif çamuru ağrılı hastalıklara iyi gelmektedir.

Dere Kaynağı:

Sıcaklığı 38 derece, kükürtlü, bromürlüdür. Kalevi karbonatça diğerlerinden daha fakirdir.

Kuzuluğa Nasıl Gidilir?

Adapazarı – Akyazı kasabası üzerinden kaplıcalara gidilir. Kaplıcalara gitmek için tıklayın.

Bir yanıt yazın